YARIŞMA VAR

YARIŞMA VAR

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilkokul öğrencileri arası öykü yarışması, ortaokul öğrencileri arası slogan yarışması, lise öğrencileri arsı öykü yarışması ve lise öğrencileri arası kompozisyon yarışması düzenliyor.

İlkokul Öğrencileri Arası Öykü Yarışması

İlimizdeki resmî ve özel ilkokullarda öğrenim gören 3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik “Yalova’da Kış” konulu Öykü Yarışması düzenlenmiştir. Kentlerde kış, köylerde kış, kasabalarda kış, ormanlarda, ev içlerinde, okulda, kapı ve pencere önlerinde kış… Yılın Aralık, Ocak ve Şubat aylarını içine alan kış mevsiminde soğuğun ürpertisi, yağmurun sesi ve karın sevimli görüntüsü kalpleri ısıtır adeta. Kar yağınca kışın en eğlenceli yanlarından biri de şüphesiz kartopu oynamak ve kardan adam yapmaktır. Kışın bir o kadar zorlu bir o kadar da eğlenceli yanı hepimizin duygusal dünyasına dokunur. Bir bardak çay, bir bardak sıcak süt ve belki de kışın içimizi ısıtan bir fincan sahlep bu zorlu yaşam şartlarını barındıran kış mevsimini özlememizi sağlar. Kış mevsiminin bu duygusal karakteri ile minik kalplerimizi öykülerle buluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek yarışmaya ait poster ve şartnameye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ortaokul Öğrencileri Arası Slogan Yarışması

İlimizdeki resmî ve özel ortaokullarda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik “Bana Yalova’yı Anlat” konulu Slogan Yarışması düzenlenmiştir. Yalova, geçmişten günümüze kadar tarih kokan sokakları ve sıcakkanlı insanları ile oldukça merak konusu olan bir ilimizdir. Yalova oldukça köklü bir tarihe sahip olup pek çok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Marmara Denizinin kıyısında, çok sevilen İstanbul’a bir adım yakınlıkta olan ilimiz ayrıca tarihi yerleri ve doğal güzellikleriyle kendine has yöresel yemekleri, türküleri, kıyafetleri ve halk oyunlarıyla ayrı bir öneme ve değere sahiptir. Yerel özelliklerin olduğu post modern çağ olarak atfedilen günümüzde, değerlerimiz disiplinler arası bir yaklaşımla okullarımızda yükselmektedir. Bu bağlamda ilimiz değerlerinin yaratıcı fikirlerle dile getirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmaya ait poster ve şartnameye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Lise Öğrencileri Arası Öykü Yarışması

İlimizdeki resmî ve özel liselerde öğrenim gören 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik “Bana Yalova’yı Anlat” konulu Öykü Yarışması düzenlenmiştir. Yalova, geçmişten günümüze kadar tarih kokan sokakları ve sıcakkanlı insanları ile oldukça merak konusu olan bir ilimizdir. Yalova oldukça köklü bir tarihe sahip olup pek çok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Marmara Denizinin kıyısında, çok sevilen İstanbul’a bir adım yakınlıkta olan ilimiz ayrıca tarihi yerleri ve doğal güzellikleriyle kendine has yöresel yemekleri, türküleri, kıyafetleri ve halk oyunlarıyla ayrı bir öneme ve değere sahiptir. Yerel özelliklerin olduğu post modern çağ olarak atfedilen günümüzde, değerlerimiz disiplinler arası bir yaklaşımla okullarımızda yükselmektedir. Bu bağlamda ilimizin edebi değerini arttırmak, okullarımızdaki genç kalemlerin sesini duyurmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan yarışmaya ait poster ve şartnameye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Lise Öğrencileri Arası Kompozisyon Yarışması

İlimizdeki resmî ve özel liselerde öğrenim gören 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik “İstiklal’ de ve İstikbal’ de Mehmet Akif Ersoy’ u Anlamak” konulu Kompozisyon Yarışması düzenlenmiştir.Mehmet Akif Ersoy, 1873 Aralık ayında İstanbul’da doğmuştur. “Vatan Şairi” ve”Milli Şair” unvanlarıyla anılan şairimiz Sanat, sanat içindir görüşüne karşı çıkarak Dini yönü ağırlıkta bir edebiyat akımını benimsemiştir. Milliyetçilik ve ırkçılık kavramlarını ayıran şairimiz İslam’a aykırı olduğu ve devlete zarar vereceği düşüncesiyle kavmiyet kavramına karşı çıkmıştır. Siyaset ve İdeoloji insanı olmasa da hürriyet sevdalısı bir şarimizdir. Mehmet Akif’in edebi-düşünsel kimliğini ve milli değerlerimizi yücelterek bağımsızlık ülküsüyle yazdığı İstiklal Marşımızı anlamak Milli mücadele döneminin Türk milleti için önemini kavramaktır. Bu bağlamda okullarımızdaki genç kalemlerin sesini duyurmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan İskiklal’de ve İsitkbal’deM.Akif Ersoy’u Anlamak konulu yarışmaya ait poster ve şartnameye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.