YALOVA’DAN MANAVGATLI ÇİFTÇİLERE DESTEK

YALOVA’DAN MANAVGATLI ÇİFTÇİLERE DESTEK

Yalova Belediyesi, Yalova Ziraat Odası ve Çiftlikköy Ziraat Odası’nın organizasyonuyla Yalova’da toplanan 100 küçükbaş hayvan ile 5 tır yem, Manavgatlı çiftçilere destek olmak amacıyla Antalya’ya gönderildi.

28 Temmuz’da başlayan ve ülkemizde birçok yerde etkili olan orman yangınları nedeniyle çiftçilerde zarara uğradı. Tarım ve hayvancılığa destek olmak amacıyla Yalova Belediyesi, Yalova Ziraat Odası ve Çiftlikköy Ziraat Odası kampanya başlatarak Yalovalı çiftçilerden yem ve hayvan topladı. İlçe belediyelerinin de destek olduğu kampanyada toplanan 5 tır yem ile 100 küçükbaş hayvan Manavgatlı çiftçilere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Tavşanlı Belediye Başkanı Mücahit Kaçar, Tarım İl Müdürü Suat Parıldar, Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı Halil Ayvaz ve çok sayıda çiftçi yardım tırlarını Yalova’dan uğurladı.

“Köylülerimizin İhtiyacını Karşılamak İstedik”

Tırlar yola çıkmadan önce kısa bir açıklama yapan Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk; “Yalova ili olarak yangınlara müdahale sırasında oradaydık. Çok şükür bölgede durum normale döndü. Şimdi yaraları sarma zamanı. Depremi, afeti, acıyı yaşamış bir şehir olarak böyle durumlarda oradaki insanlarımızı en iyi biz anlıyoruz. Ülkemizin dört bir yanından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere gıda, eşya, giysi yardımları gidiyor. Biz Yalova olarak yangında hayvanları telef olan ya da hayvanlarını kurtarsa da yangın nedeniyle otlakları zarar gördüğü için besicilik yapmakta sıkıntı çeken çiftçilerimize destek olalım istedik. Bu nedenle Yalova’da toplanan canlı hayvanları ve yemleri bugün Antalya’ya uğurluyoruz. Türkiye olarak kenetlenmiş durumdayız. Biz Yalova ili olarak gerek yangından gerekse selden zarar gören tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yangın ya da sel felaketinde vefat eden tüm yurttaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.

“6 Tır Malzeme Yolluyoruz”

Antalya Manavgat’a gönderilen malzemeler hakkında bilgi veren Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli; “Yangında hayvanları telef olan ya da hayvanları telef olmasa da yangın nedeniyle yedirecek yem bulamayan köylülerimize destek olmak amacıyla bir çalışma yaptık. Şu an köylülerimizin en büyük ihtiyacı hayvanları için yiyecek. Bizde Yalova’da çiftçilerimizin desteğiyle 5 tır yem bitkisi, yani ot, saman, yonca topladık. 1 tır da 100 adet küçükbaş hayvan yani koyun temin ettik. Toplanan bu malzemeleri Manavgat Ziraat Odası’na teslim edeceğiz. Onlarda daha önceden tespiti yapılmış olan köylülerimize ulaştıracaklar. Bu konuda bizlere destek olan Yalova Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Tutuk’a ve ilçe belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Ülke Olarak Kenetlendik”

Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı Halil Ayvaz da ülke olarak zor zamanlarda her zaman kenetlendik diyerek “Yalovalı çiftçilerimiz bu zor dönemde Manavgatlı çiftçilerimize destek olmak için adeta birbirleriyle yarıştılar. Desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.