YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLANDI

YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLANDI

Yalova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Bilimsel ve Sosyal Faaliyetler Düzenleme Komisyonu, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası münasebetiyle kutlama programı düzenledi.

Toplum sağlığının en önemli halkası, sevgi ve merhametin timsali olan hemşirelerimiz bugün Yalova Üniversitesi’nde anıldı. Yalova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Bilimsel ve Sosyal Faaliyetler Düzenleme Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte; Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vefik Arıca, Termal Kaymakamı Soner  Erol, Termal Belediye Başkanı Hüseyin Sinan Acar, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia Hacıhasanoğlu Aşılar, Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, İl Tarım Orman Müdürü Suat Parıldar, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Doğan Toncer ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim üyeleri hazır bulundu.

Yalova Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonunda düzenlenen etkinlik, Türk Hemşireler Derneğinin hazırladığı video gösterimiyle başladı. Video gösteriminin ardından kürsüye gelen Yalova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Rabia Hacıhasanoğlu Aşılar etkinliğin açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında, profesyonel hemşirelik eğitiminin öneminde ve toplumsal sağlığın gelişmesinin bu konuda eğitim veren kurumların iyi olmasına bağlı olduğunun üzerinde duran Aşılar, Yalova Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesini de bu anlayışta geliştirdiklerini vurguladı. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin hızlı bir gelişme kaydettiğini ifade eden Yalova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Aşılar, hemşirelik mesleğinin tarihçesinden ve öneminden bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

‘Hemşireler Sağlık Sisteminin Asli Unsurlarıdır’

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, Covid-19 salgını boyunca tüm dünyada hemşirelerin öneminin daha çok hissedilmesini toplumda hemşirelere biçilen sağlık hizmetlerinde yardımcı imajını ortadan kaldırdığını belirterek, ‘Hemşireler Sağlık Sistemimizin Asli Unsurlarıdır’ sözüyle hemşirelik mesleğinin önemini bir kez daha vurguladı.

Açılış konuşmalarından sonra Sağlık Bilimleri Fakültesi Cerrahı Hastalıklar Hemşireliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Esra Usta‘nın Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) konulu sunumu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcı Prof. Dr. Arzu Yıldırım’ın ‘Pandemi Döneminde Hemşirelik’ konulu paneliyle devam eden etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.