YALOVA ÜNİVERSİTESİ VE YALOVA BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN FETİH PROGRAMINA YOĞUN İLGİ

YALOVA ÜNİVERSİTESİ VE YALOVA BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN FETİH PROGRAMINA YOĞUN İLGİ

İstanbul’un Fethinin 569. Yıldönümü Yalova Üniversitesi ile Yalova Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Fetih Programı, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında coşkuyla kutlandı.

Programa Yalova Belediye Başkan V. Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, protokol üyeleri, il müdürleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Yalova Üniversitesi akademik ve idari personeli, öğrenciler ve Yalova halkı katıldı. 

            Programın açılış konuşmasını Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı yaptı. Bahçekapılı konuşmasında; “Nice kitaplara sığmayan, dillere destan olmuş bir şehirdir İstanbul. Nice komutanların hayali, nice fatihin büyülü rüyasıdır. Kıtaları birbirine bağlayan bir inci ve sevgili Peygamberimizin fethiyle müjdelediği aziz bir şehirdir. İki büyük cihanın kesinti noktasında Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeğidir. İstanbul’un fethi, mukaddes bir ideal ve yüce bir gayenin eseridir. Bosna’dan Kudüs’e, Medine’den Şam’a, Edirne’den Buhara’ya, Bursa’dan Taşkent’e, Semerkant’tan Belh’e İslam dünyasına ruhunu vermiş şehirlerin başkenti, kalbi ve ruhudur. Fethin yıldönümünde, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın müjdesine mazhar olan siyasi dehasıyla İstanbul’un kapılarını açan Fatih Sultan Mehmet Hanı ilmi, irfanı ve hikmetiyle fethin manevi komutanı Akşemseddin Hazretlerini, son nefesini sancağı surlara dikerek veren kahramanlık abidesi Ulubatlı Hasan’ı, vatan semalarında ezanlarımız dinmesin, bayrağımız inmesin diye toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, makamlarını âli, mekanlarını cennet eylesin. Rabbim bizleri de son nefesimize kadar şehitlerimizin yolundan ayırmasın” ifadeleriyle İstanbul’un fethinin önemini ve bu süreçteki maddi ve manevi değerlerin önemine atıfta bulundu.

            Bahçekapılı ayrıca “Fetih, açmaktır. Fetih, köhnemiş kilitleri açmak, pas tutmuş kapıları aralamak ve Fatih Sultan Mehmet’in ifadesiyle ‘gönüllere giriş yapmaktır’. O, İstanbul’un surlarına yaklaştığında ordusuna, biz toprakları değil gönülleri fethetmeye gidiyoruz diyerek, fethe yeni bir anlam ve değer katmıştır. Böylece sadece bir şehir değil gönüller de fethedilmiştir. Fetih zalime dur diyebilmek, zulme itiraz edebilmektedir. Fetih kutlu bir yürüyüş ve İslam medeniyeti açısından yeni bir devrin başlangıcı, bu aziz milletin geleceğidir. Fetih, bir çağın sonu; yeni bir çağın açılışıdır. Bu yeni dönem aynı zamanda dünyanın İslam medeniyetiyle daha hızlı bir şekilde tanıştığı ve izleri bugüne kadar devam eden ve yarınlara da ışık tutacak bir vizyon belgesidir” diyerek fethin geçmişteki izlerine vurgu yaparak gelecek için de önemli bir değer olduğunu belirtti. 

            Rektör Bahçekapılı’nın konuşmasının ardından Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Agah Terzi,  Kur’an-ı Kerim tilavetiyle gönüllere dokundu. Sonrasında Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencileri Adiviye Tosun, Ali Ata ve Özkan Çakır tarafından İstanbul’un fethine dair şiirler okundu. Ardından, fetih programı kapsamında düzenlenen Eşref Ziya Terzi konseri başladı. İstanbul’un Fethi’nin yıldönümüne atıf yapan,  milli ve manevi duyguları coşturan birbirinden güzel eserler Eşref Ziya Terzi tarafından seslendirildi. Programın ardından Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Yalova Belediye Başkan V. Mustafa Tutuk Eşref Ziya Terzi’ye plaket ve çiçek takdim ettiler. Program teşekkür konuşmaları ve hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi