YALOVA ÜNİVERSİTESİ 15 TEMMUZ KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

YALOVA ÜNİVERSİTESİ 15 TEMMUZ KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

15 Temmuz Milli Birlik Günü etkinlikleri  kapsamında ilk olarak Yalova Kent Müzesi ve Cevdet Aydın Parkı'nda 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde yaşananları anlatan fotoğraf sergilerinin açılışı yapıldı. 

Daha sonra Yalova Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen 15 Temmuz Milli Birlik Günü konulu konferans gerçekleştirildi.

 

Konferansa Yalova Valisi Muammer Erol, Ak Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Yalova Belediye Başkan Vekili Fatih Şahin, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

 

Konferansın konuşmacısı Yalova Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Ceyhan "Geçmişten Geleceğe Tarihten Çıkarılan Dersler" konulu konferansında Türk toplumunun tarihi devlet gelenekleri ve ordu millet anlayışını anlattı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin milletimiz için acı bir tecrübe olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ceyhan bu hain girişimin binlerce yıllık devlet ve millet bilinci ile bertaraf edildiğini söyledi. 

Yakın tarihimize bakıldığında devletimize darbeler yoluyla yön verilmeye ve milli iradenin engellenmeye çalışıldığını belirten Doç. Dr. Ceyhan bu hain girişimleri yapan iç ve dış mihrakların amacının ülkemizin tekrar dünyaya yön veren bir cihan devleti haline gelmesini engellemek olduğunu söyledi. 

Doç. Dr. Muhammed Ceyhan ülkemize yönelik bu tür girişimleri engelleyerek tarihi misyonumuzu en iyi şekilde tamamlayabilmek için kılıç ve kalem kuşanan bir nesil yetiştirmemiz gerektiğini söyledi.  Türk Milletinin lider etrafında toplanma geleneğinin güçlü olduğunu ifade eden Ceyhan, İstiklal Harbinde milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları etrafında nasıl birlik oldu ise 15 Temmuz darbe girişiminde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile meydanlara inerek Milli iradeye ve liderine sahip çıktığın söyledi. Doç. Dr. Muhammet Ceyhan konuşmasını "Milli ve manevi değerlerle yoğrulmuş nesiller yetiştirmeyi başarabilirsek Türk Devleti ilelebet yaşayacaktır" sözleriyle tamamladı. 

Konferans Doç. Dr. Dr. Muhammed Ceyhan'a Yalova Valisi Muammer Erol tarafından çiçek takdim edilmesi ile sona erdi.