YALOVA KAFDANS FESTİVALİ 18 AĞUSTOS'DA

YALOVA KAFDANS FESTİVALİ 18 AĞUSTOS'DA

“Kafkasya’da ve Tüm Dünyada Barış” sloganıyla düzenlenen geleneksel Yalova Uluslararası Kafkas Dans ve Müzik Festivali’nin 17.si bu yıl 17-22 Ağustos 2021 tarihlerinde Yalova’da gerçekleşecek. 18 Ağustos Çarşamba saat 20.00’de kortej yürüyüşü ile başlayacak festival, saat 21.00’de Gazi Paşa Caddesi’ndeki Mini Amfi’de açılış galası gösterileriyle devam edecek.

Pandemi sebebiyle geçen yıl yapılamayan bu sene de büyük bir özlemle beklenen festivale Kafkas Cumhuriyetleri dans gruplarının yanı sıra ülkemizi temsilen Yalova KafDans ekibi katılacak. 130 kişilik dev bir kadrodan oluşan dansçı ve müzisyenler 17 farklı Kafkas dans ve müziği ile Yalovalılara 2 saatlik bir program sunacaklar. Sanat Yönetmenliğini Gazi Aydemir’in yaptığı festivalde ekipler, Kafkas kızlarındaki zarafet ve asaleti; erkeklerindeki güç ve atikliği gözler önüne seren duygulu ve ateşli danslarını sergileyecekler.

Kuzey Kafkas Kültür Yardımlaşma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydemir, yaptığı açıklamada “Yalova Kafkas Festivali’nin en önemli özelliği; Dünya’da Kafkasya dışında gerçekleştirilen ve Kafkas ülkelerinin halk dansları gruplarının aynı sahneyi paylaştığı uluslararası tek etkinlik olmasıdır. Bu değerli etkinlik Avarlar İnşaat ve Yalova Group Semt77’nin ana sponsorluğunda Yalova Belediyesi ve Yalova Kuzey Kafkas Derneği organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yalova Valiliği, Yalova İl Özel İdaresi ve Çiftlikköy Belediyesi katkılarıyla yapılmaktadır” diyerek şöyle konuştu.

“Festivalin Yalova’daki gala gecesi 20 Ağustos Cuma günü saat 21.30’da Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda pandemi koşullarına uygun olarak (maske, mesafe, temizlik) yapılacaktır. Tüm halkımızı birbirinden güzel dansların sergileneceği festivale bekliyor, bu zorlu pandemi günlerinde Kafkaslardan esen rüzgara davet ediyoruz.”