YALOVA ESNAFI AYAĞA KALKTI

YALOVA ESNAFI AYAĞA KALKTI

Yalova’da ‘Kafeler Sokağı’ olarak bilinen Huzur, Barış ve Hürriyet Sokak’ta işletmecilik yapan esnaflar valiliğin aldığı giriş ve çıkışlardaki HES kodu uygulamasına tepki gösterdi. Ortak bir açıklama yapan esnaflar, kendilerinin günah keçisi ilan edilmeye çalışıldığını söyledi.

 

Huzur, Barış ve Hürriyet Sokak esnafları yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye ve Yalova’da koronavirüs vakalarının arttığını ve Yalova Valiliği’nin bazı kararlar uygulamaya soktuğunu hatırlattı. “Bu kararlardan bir tanesi de işletmelerimizin bulunduğu Huzur, Barış ve Hürriyet Sokak’larının girişlerinde HES kodu uygulaması başlatmak olmuştur” diyen esnaflar, sokak başına demir bariyer konarak yapılan uygulamadan ciddi rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

 

Sadece bizde uygulanıyor

Açıklamada, salgının etkilerini azaltmak, vatandaşların sağlığını korumak adına alınan her türlü önlemin yanında ve arkasında olduklarını belirten esnaflar şöyle devam etti:

“Ancak gel gelelim, sokak bazında sadece bizim işletmelerimizin bulunduğu bölgede böyle bir uygulamaya gidilmesi, ilimiz genelinde başka hiçbir bölgede benzer bir uygulama olmaması hakkaniyetli değildir. Alınan kararın pandeminin etkisini azaltmayı amaçlamaktan çok, özellikle sosyal medyada işletmelerimize karşı yapılan haksız eleştirilerin sesini kesmek amaçlı olduğu bellidir.

Bu sokaklar Yalova’nın en kalabalık, en kuralsız yerleri gibi gösterilmiş, adeta günah keçisi ilan edilmiştir. Oysa bu sokaklardaki esnafların çoğu pandemi riskinin nispeten çok daha az olduğu düşük kapasiteli açık hava mekanlarıdır. Bizim kapasitemizin çok üstünde misafir ağırlayabilen, bulaş açısından daha riskli kapalı mekanlarda benzer bir uygulamaya gerek duyulmamıştır.

Kapalı mekanlardan daha güvenliyiz

Sokaklarımız ve buradaki mekanlar, aynı anda çok sayıda insanın bulunduğu zincir mağazalardan, AVM’lerden, süpermarketlerden, kamu kurumlarından, binlerce kişinin aynı anda çalıştığı fabrikalardan çok daha güvenlidir. Bu bizlerin görüşü değil, uzmanların dile getirdiği bilimsel bir gerçektir.

Ayrıca sokağımızda kafeterya dışında çeşitli iş kollarından farklı işletmeler de mevcuttur. Sokak girişlerine demir bariyerler çekilerek HES kodu sorgulaması yapılması gel- geç müşteri sayısının çok azalmasına neden olmuştur. Bu durum hem ciddi bir haksız rekabet yaratmakta, hem de kafeterya işletmeciliği dışından hizmet veren çok sayıda esnafımıza büyük bir darbe vurmaktadır.

Hedef tahtasına oturtuluyoruz

Başlatılan bu uygulama esnafımızı artan vaka sayılarının sorumlusu gibi göstermiş, bir nevi hedef tahtasına oturtmuştur. Oysa bu karar ne adildir, ne de hakkaniyetlidir.

Pandemi sürecinin en başından bu yana alınan tüm kararlara harfiyen uyan, önlemleri en üst seviyede uygulayan, “İsterseniz daha masa koymayalım. Paket servise devam edelim” diye teklifte bulunan Hürriyet, Barış ve Huzur Sokak esnafları olarak bu karardan acilen vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili gerekli mercilere de dilekçelerimizi sunacağız. Yalova kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz