YALOVA BELEDİYESİNDEN DEPREMİN YIL DÖNÜMÜNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

YALOVA BELEDİYESİNDEN DEPREMİN YIL DÖNÜMÜNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Yalova Belediyesi, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 22.yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesaplarından o yıl yaşanan depremi anlatan “Umutlarımız Yıkılmasın” videosunu yayınladı.

Yalova Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan videoda, kentsel dönüşüm vurgusu dikkat çekti.

‘Umutlarımız Yıkılmasın’ diyerek ‘Yarınlar İçin Kentsel Dönüşüm’ vurgusunun yapıldığı videoda depremin değil, binaların can kaybına sebep olduğu anlatıldı. İki kardeşin enkaz önünde çekilen görüntüleri kısa sürede sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Yalova’da, geçen sene 21 yıl aradan sonra ilk kez Yalova Başkan Vekili Mustafa Tutuk döneminde Kentsel Dönüşüm Ofisi açıldı. Vatandaşlar bu ofise gelerek, mevcut binalarını hangi koşullarda depreme dayanıklı şekilde dönüştürebilecekleri hakkında detaylı bilgiler alabiliyor.

Video için; https://www.youtube.com/watch?v=M8Nq0AhEymA

Kentsel Dönüşüm İçin Gerekli Startı Verdik

“İki yıldır farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığımız kısa videolarla vatandaşlarımızın depreme karşı dikkatli olması gerektiğine vurgu yapıyoruz” diyen Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk şunları dile getirdi;

“Bu yıl kentsel dönüşümün önemine dikkat çekmek istedik. Basın Müdürlüğümüz bu konuda etkili bir video hazırlığı gerçekleştirdi. Deprem ülkemizin bir gerçeği ve bizler bu gerçeğe her zaman hazırlıklı olmalıyız.”

21 Yıl Sonra Kentsel Dönüşüm Ofisini Açtık

“Bu sebeple Yalovamızın en merkezi noktasına Kentsel Dönüşüm Ofisini 21 yıl aradan sonra açtık. İlimizden talepleri toplayarak, hangi etaplara yoğunlaşmamız gerektiğini ve halkımızın hangi bölgede kentsel dönüşüme daha istekli olduğunu gördük.”

Vatandaşlarımız 1 Senede İçinde Evlerine Kavuşacak

“Bağlarbaşı Mahallemizde 2007 yılından beri tıkanmış süreci nihayete erdirerek, TOKİ marifetiyle projelerin ve anlaşmaların tamamlanması adına işlemleri yürüttük. Bağlarbaşı Mahallemizde 650 dairelik bir kentsel dönüşüm projesinin görselleri kısa süre içinde mahallemize asılacak. 4 ay içinde başlaması hedeflenen proje kapsamında 1 senede vatandaşlarımız evlerine kavuşacak.

Yalova Kazımiye’de bulunan 400 dönüm mera alanına kentsel dönüşüm planlamalarımızda kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilmesini sağladık. Bu alanda ilk etapta 300 konut yapılmak suretiyle vatandaşlarımıza teslim edilecek. Kalan alanlar belediyemiz uhdesinde dönüşüm projelerinde kullanılacak.”

Ada Bazlı Kentsel Dönüşüm Gerçekleştireceğiz

“Ayrıca göreve geldiğimiz andan itibaren şehrimizin bütününü ilgilendiren kentsel dönüşüm strateji belgesinin tamamlanmasını sağladık. Bakanlığımıza onaya gönderdik. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi planlı dönüşüm ve etaplama noktasında bize ciddi ışık tutmaktadır. Buna bağlı olarak 4 farklı etapta ada bazında kentsel dönüşüm projesi yürütmekteyiz. Yakında o etapları da fizibilite hesapları ile birlikte halkımızın bilgisine sunacağız.”

Eski Binalar Mevcut Yerlerinde Aynı Hakla Dönüşecek

“Ayrıca 22 yıldır deprem ve kentsel dönüşüm adına adım atılmamış. Şehrimizde çok önemli bir kararı belediye meclisimizde geçirdik. İlimizde 1999 depremi öncesi ruhsatlı olarak yapılmış, eski binaların dönüşebilmelerine imkan sağlamak adına eski haklarının iadesi ile ilgili karar aldık.

Biz göreve geldiğimizden beri bu konuyu birinci önceliğimiz yaparak birçok farklı yaklaşım ile şehrimizin dönüşümü noktasında adımlar atıyoruz. 1999 Marmara Depremi bizlerden çok şey götürdü. Bizler, ne depremi unutacağız ne de sevdiklerimizi… 1999 Marmara Depreminde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”