YALOVA ARAŞTIRMALARINA NAKDİ DESTEK

YALOVA ARAŞTIRMALARINA NAKDİ DESTEK

Yalova İl Özel İdaresi, Akademik Destek Programı kapsamında Türkiye’nin tüm üniversitelerinden Yalova’nın tanıtımına katkı sunacak yüksek lisans ve doktora düzeyindeki araştırmalara nakdi destek sağlayacak.

Yalova İl Özel İdaresi, Yalova Üniversitesi’nin işbirliğinde yürüteceği Akademik Destek Programı’nın tanıtım toplantısını yaptı. Yalova Valiliği’nde, Vali Muammer Erol’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz ve Lisansüstü Eğitim Endüstrisi Müdürü Prof. Dr. Senay Yürür Karslıoğlu hazır bulundu.

 ‘Üniversite ve şehir işbirliği’..

Meclisin Mart ayı toplantısında Yalova ile ilgili yüksek lisans ve doktora düzeyindeki akademik araştırmalara İl Özel İdaresi olarak destek verilmesi kararı aldıklarını söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, “Şehirle ilgili olarak bir takım konular, akademik bakış açısıyla araştırılsın, değerlendirilsin istedik. İl Özel İdaresi, yerel yönetimler ve siyaset kurumu olarak yapacağımız işlerde, bilimsel bakış açısıyla, ufkumuzu açsın anlamında hareket ettik. İl Genel Meclisi’nin kararıyla takip eden süreçte de Yalova Üniversitemizin desteği ile Sayın Rektörümüz ve ekibinin çok katkıları oldu. Türkiye’de çok uygulanan bir proje değil. Dolayısıyla akademik destek programıyla ilgili uygulama yönetmeliği hazırlandı. Senay hocamızın başkanlığında çalıştılar. Bu uygulama yönetmeliğini de meclisimizden geçirerek, konuyla ilgili bütün hazırlıkları tamamladık. Başta Yalova Üniversitemiz olmak üzere, Türkiye’nin bütün üniversitelerinden Yalova’yı konu edinen yüksek lisans ve doktora düzeyindeki araştırmalara İl Özel İdaresi olarak nakdi destek sağlayacağız. Yaptığımız değerlendirmelerde de doktora çalışmaları için 10 bin TL, yüksek lisans çalışmaları için de 5 bin TL araştırma desteği olacak. Yalova İl Özel İdaresi’nin bu projesinin de diğer illere örnek olmasını umut ediyorum. Üniversite ve şehir işbirliğinin önemine inanıyoruz. Bu işbirliğinin ilk somut adımından bir tanesi olarak değerlendiriyorum” dedi.

‘Bu işe aşkla sarıldık’..

Bilimsel araştırmaların Yalova’nın tanıtımına katkı sağlayacağını ifade eden Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, “Yalova önemli bir değer. Bu değerin daha da görülebilmesi için ortak çalışmalara büyük ihtiyaç var. Bu anlamda İl Özel İdaresi’nin bize göstermiş olduğu özel çalışma için başta Sayın Valimize, Sayın İl Özel İdaresi Genel Sekreterine, Sayın Başkanımıza, ekibine ve destek olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Her türlü çalışma yapılabilir ama çalışmaları değerli kılan, akademik ve bilimsel bakış açısına sahip bir yaklaşımla ele alınması değer kazanmasında büyük önem arz ediyor. Her şehrin kendisine has bir dokusu var. Kültürel, sosyal, ekonomik hayatı, tarihi bir geçmişi var. Pek çok yönle Yalova’nın bu yönlerinin açığa çıkması, aydınlatılması ve özellikle de bu işler yapılırken bilimsel, akademik ve nesnel çalışmalarla bunun desteklenmesi bu sahip olduğu değere daha da katkı sunacağına inanıyoruz. Bu iş önümüze geldiğinde de biz bu işe büyük bir aşkla sarıldık. Araştırma yapan insanlar açısından maddi destek gerçekten önemli. Kişinin içerisinde barındırdığı araştırma ruhunun yanında bu araştırmaların sonuca varması noktasında bazen araştırmacılar zorluk çekiyorlar. Bu zorlukların bir bölümünün bertaraf edilmesinde İl Özel İdaremizin sağlamış olduğu bu katkının önemli bir amaca hizmet edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Son başvuru tarihi 18 Kasım..

Son olarak Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Senay Yürür de bir söz aldı. Yürür, “Yalova Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak daha fazla bundan yararlanma niyetindeyiz. Umuyorum bizim öğrencilerimizin daha çok yararlanması için gerekli tüm tanıtımları yapacağız. Son başvuru tarihi 18 Kasım 2022. Duyurularını da yapacağız. Biz Lisansüstü Eğitim Enstitülerinden geçmiş, onaylanmış tezlerin başvurularının İl Özel İdaresi’ne başvuru yapılmasını sağlayacağız. Daha sonra da 5 kişilik komisyon isimler kapalı şekilde objektif bir değerlendirme yapacak. İki hafta içerisinde de sonuçları duyurulacak. Takiplerini de yönergeye dayalı olarak yürüteceğiz” dedi.

Vali Erol da, projenin Yalova’ya hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Lisansüstü Eğitim Endüstrisi Müdürü Prof. Dr. Senay Yürür Karslıoğlu plaket takdimi yapıldı.