TEMA YALOVA EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA MERHABA KAHVALTISINDA BULUŞTU

TEMA YALOVA EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA MERHABA KAHVALTISINDA BULUŞTU

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği 2022-2023 yılı Eğitim ve Öğretim yılına merhaba kahvaltısında buluştu.

TEMA Vakfının 11 Eylülde 30 yaşını kutlayacak olması dolayısıyle Yalova İl Temsilciliği Yalova’da bir dizi etkinlikler düzenlendi. Kutlama etkinlikleri kapsamında Tema gönüllüleri Yürüyen Köşkte düzenlenen kahvaltıda biraraya geldi.

İl Temsilcisi Arzu Demir’in yanı sıra TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız, Çınarcık İlçe Sorumlusu Orçun Emrah Eren, Çiftlikköy İlçe Sorumlusu Necla Güner, Süleymanbey Mahalle Sorumlusu Gökmen Kılıç ve Kadıköy Mahalle Sorumlusu Özcan Demir’ in de hazır bulunduğu kahvaltıya TEMA Yalova İl Yönetim ekibi ve pek çok doğa dostu TEMA Gönüllüsü katıldı.

TEMA gönüllüleri kahvaltılarını yaptıktan sonra İl Temsilcisi Arzu Demir TEMA gönüllülerine katılımlarından dolayı teşekkür ederek “Vakfımız Topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme ile mücadelede toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak, toprağa sahip çıkmak, koruyucu çözümler üretmek, doğal varlıkları korumak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla çalışan gönüllü bir kuruluştur. Toprak Dedemiz ‘BİR’ çok güçlüdür. Bir olmadan iki olamayız demişti. Atatürk’te bir kişiydi. Her şey BİR ile başlar. Bir yoksa iki olmaz. ‘İyi için’ çabalamak ve Doğa gönüllüleri arasında yerinizi almak adına ‘’çorbada benimde tuzum olsun’’ diyorsanız sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız diyerek herkesi Yalova’da 8000’ i, ülke genelinde de 1.000.000’ u aşkın TEMA ailesine katılmaya davet etti.

“Vakfımızın yegane amacı doğayı tanıyan, temas eden, doğanın bir parçası olduğunu içselleştirmiş, günlük hayatındaki tercihlerinin doğaya etkilerinin farkında olan ve doğa ile uyumlu, sürdürülebilir yaşam için harekete geçen “Ekolojik Okuryazar” bireyler yetiştirmektir” diyen Arzu Demir, “Bizler de çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için Toprak Dedemizin yolundan ilerleyeceğimize huzurlarınızda TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak söz veriyoruz.

TEMA Vakfının Okullarda DOĞA EĞİTİM PROGRAMLARI adı altında EKOLOJİK OKUR YAZAR bireyler yetiştirmek üzere MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ile imzaladığı protokoller ve T.İŞ BANKASI (MİNİK VE YAVRU TEMA ) desteği ile okullarda eğitimler verdiğini ifade etti. Demir; “Okul öncesi – MİNİK TEMA, İlkokul – YAVRU TEMA, Ortaokul- ORTAOKUL TEMA, Lise -LİSE TEMA programlarını Okul Müdürlerimizin uygunlukları ile müfredata paralel Gönüllü Öğretmenlerimiz aracılığı ile yürütüyor, Bizler de düzenli aralıklarla Okul ziyaretleri ile Eğitim Programının HEDİYE MATERYALLERİNİ Öğrencilere ve Öğretmenlere teslim ederek program uygulama durumlarını tüm yıl takip ediyoruz. Göreve geldiğim

2020 yılından itibaren toplamda 4.750 öğrencimizi bu programlarla buluşturduk. Eğitimler harici bir de okullarda tüm yıl farklı zamanlarda uyguladığımız harika projelerimiz var. Projelerimizi farklı dönemlerde sponsor destekleri ile öğrencilerde farkındalık yaratmak amaçlı daha kısa süreli etkinlikler gibi düşünebilirsiniz, bu kapsamda yine göreve geldiğim günden beri toplamda 5.500 e yakın öğrenci projelerde eğitim aldı. Bu projeler sırası ile SIFIR ATIK, ARILAR VARSA YARINLAR VAR, SU KARDEŞLİĞİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, AĞAÇ KARDEŞLİĞİ (benim en fazla önem verdiğim projedir). Projeyi alan her öğrenci adına BİR FİDAN DİKİMİ ve HAYRETTİN KARACA ORMANI oluşturuluyor”dedi.

Demir sözlerine “Bu kutsal yolda Öğretmenlerimiz Armutlu İlçesinden, Altınova ilçesine kadar, pek çok belde ve köyde Doğa Eğitimleri ile Öğrencilerini buluşturdu. Değerli Öğretmenlerimizin okul ve sınıf için uygulamalarda katkısı elbette ki çok kıymetli. Sizler olmadan bizler bu yolda amacımıza ulaşamayız. Bu nedenle geçtiğimiz 2021-2022 yılları Doğa Eğitim Programı ve Projelerinin sınıflarında öğrencileri ile buluşturan, sizlere kabul ederseniz Teşekkür Belgelerini takdim etmek isteriz” diyerek geçtiğimiz yıl TEMA Vakfı Doğa Eğitim Programlarını Sınıflarında uygulayan Öğretmenler ile Okul Kurucuları ve Müdürlerine, Teşekkür Belgelerini takdim etti.

Teşekkür Belgelerinin takdiminin ardından kahvaltıya katılanlar Yürüyen Köşkte toplu fotoğraf çektirerek en kısa zamanda tekrar biraraya gelmek üzere ayrıldılar.