SCADA YÖNETİM ODASI FAALİYETE GEÇTİ

SCADA YÖNETİM ODASI FAALİYETE GEÇTİ

Yalova Belediyesi geri dönüşümden kazandırmış olduğu malzemeleri israf etmeyerek SCADA kullanım odasını Yalova Belediyesine kazandırdı.

Yalova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Elektrik biriminde yapılan ve YASKİ tesisleri içinde yer alıyor. Akşemsettin Köprüsünden çıkartılan aydınlatmalar, belediye binasından sökülen malzemeler, yüksek gerilim hattında kullanılan porselen izolatörlerden yapılan vazolar SCADA odasının mimarisinde kullanıldı.

Anında Müdahale Edilebilecek

Duvarda panel çıtalardan çeşitli tasarımların kullanıldığı SCADA Odasının panellerle kaplanması ayrıca renkli aydınlatmalarla odanın görselliği güzel bir görüntüye kavuştu. Zeminde kullanılan yükseltilmiş döşeme ile tüm elektrik, mekanik, klima, bilişim sistemleri döşeme altına alınarak kablo karmaşasından arındırıldı. Teknik bir problem ile karşılaşıldığında, tavan ve duvar kırım işlemleri yapılmadan vantuz cam tutucularla zemin plakaları kaldırılıp müdahale edilebilecek.

Başkan Vekili Tutuk ve Milletvekili Akyol Scada Odasını Gezdi

Yalova Belediyesine kazandırılan SCADA odasını gezen Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve AK Parti Milletvekili Meliha Akyol yapılan çalışmalardan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

SCADA Odası hakkında bilgiler veren Başkan Vekili Tutuk; “Yalova Belediyesi’ne ait atık su terfi istasyonları ve içme suyu terfi istasyonlarının anlık olarak elektrik kesintileri, pompa arızaları, motor arızaları, depo seviyeleri, klor dozlama, terfi istasyonları arası haberleşme sistemleri, elektrik güç tüketimleri, kompanzasyon sistemleri uzaktan izlenebilecek ve kontrol edilecek. Çalışma arkadaşlarımızın özverili bir şekilde kısa sürede tamamladığı SCADA Odası sistem tam otomatik olarak devreye alınmış olup, bu sayede elektriksel sebeplerden oluşan su kesintileri %60 seviyesinde azalmıştır. Yalova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Elektrik Birimi çalışanları tarafından yapılan sistem herhangi bir firmaya bağlı kalmaksızın Su Kanal Müdürlüğümüz ile birlikte çalışmalarını sürdürmeye devam etmekteler. Yapmış olduğumuz Skada yönetim ve programlama odası şehrimiz, belediyemiz için önem arz ediyor. İleri ki süreçte daha kapsamlı çalışmalar yaparak aynı sistemin içerisine akıllı aydınlatma sistemleri, akıllı kamu binaları, akıllı içme suyu şebekesi, atık su arıtma sistemleri gibi birçok noktaya ulaşmayı planlıyoruz. Yalova’yı Akıllı Şehircilik adı altında tek bir otomasyon alt yapısı altında birleştirmeyi, her noktanın izlenebilirliği ve uzaktan kontrol edilebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.