ON BAŞLIKTA YALOVA

ON BAŞLIKTA YALOVA

Bugün basın toplantısı gerçekleştiren AK Parti Yalova İl Başkanlığı kentte yapılan yatırım ve icraatları basın mensuplarına başlık başlık anlattı. Toplantı da milletvekilleri ve Yalova Belediye Başkanı Tutuk’ta hazır bulundu.

‘’Son 1 yıldır Sayın Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanlarımız ve Sayın Rektörümüz ile yürüttüğümüz Yalova için birbirinden önemli projelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu projeleri, ilimiz için öncelikli olanlarını tespit etmek için yaptığımız çalışmalar neticesinde belirlemiş bulunmaktayız. Yaptığımız analizler doğrultusunda kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanabilmek için ekibimizle birlikte ilimizin ihtiyaçlarını tespit ettik ve Sayın Milletvekillerimiz ile beraber çalışmaya başladık. Şimdi sizlere çalışmalarına başladığımız ve bir kısmı ihalesi yapılmış, bir kısmı da bitmek üzere olan birbirinden önemli projelerimizden bahsetmek istiyoruz.’’ Dedi.

 

 

    ‘’400 YATAKLI YALOVA DEVLET HASTANESİ’’

Yapım aşamasının %80 i tamamlanmış, kaba inşaatı ve dış cephe giydirmeleri bitmiş, şu anda içinde elektromekanik aksamları ve ameliyathanelerin yapımına devam edilmekte olup inşallah 8 ay gibi kısa bir süre sonra ameliyat yapılabilecek şekilde açılışını gerçekleştireceğiz. Hastanemiz, ilimizin ilerleyen yıllardaki nüfus atışını karşılayacak şekilde mevcut durumu ile yatak kapasitesini 525 yatağa çıkartabilecek şekilde dizayn edilmiş olup, uzun yıllar ilimizdeki sağlık ihtiyaçlarını karşılaması planlanmaktadır.

 

‘’YALOVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ’’

Yaklaşık 1 yıldır Sayın Milletvekillerimiz, Rektörümüz, Belediye Başkanımız ve Valimizin desteği ile Sayın Sağlık Bakanımız ve YÖK Başkanı ile görüşülerek Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilimize kazandırılması için çalışmalarımız devam etmekteydi. 06.02.2021 tarihli kararname ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesini ilimize kazandırmış bulunmaktayız. Gelecek olan Tıp Fakültesi yatırımının hayata geçmesi ile birlikte ilimizde sağlık alanında çok büyük bir gelişme ve yol kat edilmesini planlamaktayız. 2 yıl içerisinde kurulumu ve bina hazırlıkları tamamlanmış olacak. Bünyesinde bulunduracağı profesör, doçent ve uzman kadrolarıyla vatandaşlarımızın sağlık alanındaki tüm ihtiyaçlarının Yalova’da karşılanmasını sağlamış olacağız. Mevcutta Yalova’da bulunmayan onkoloji ve benzeri hastalıkların tedavisi için vatandaşlarımızın Yalova dışında hastane aramasına gerek kalmayacak. Ayrıca Yalova Üniversitesine Tıp Fakültesinin açılması ile birlikte öğrenci sayısı artacağından ilimize katkısı olacağını düşünmekteyiz.

 

 

‘’ÇEVRE YOLU’’

Yaptığımız incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde vatandaşlarımızın en çok şikayetçi oldukları konulardan biri şehir içi trafik. Şehir için trafiğin rahatlatılabilmesi maksadıyla Armutlu yarımadası güzergahında bulunan; Termal, Çınarcık, Esenköy, Armutlu belde ve ilçelerimize ulaşımı kolaylaştırmak ve şehir içinde yarattığı trafik yoğunluğunu azaltmak maksadı ile çevre yolu projemizi önümüzdeki birkaç ay içerisinde hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza başladık. Yol güzergahı, planlamaları, imar uygulamaları, projeleri tamamlanmış bulunup yakın zamanda yol yapım çalışmalarına başlanacak. Yeni yolumuzu 20 ay gibi bir süre içerisinde bitirmeyi planlamaktayız.

 

‘’ÇAĞLAYAN BARAJI’’

Gelişen ve nüfusu artan ilimizin, küresel ısınma ile birlikte önümüzdeki yıllarda susuzluk problemi ile karşılaşmaması için, şimdiden planlamalarımızı yaparak, ilimize ikinci bir baraj kazandırma gayreti içerisine girmiş bulunmaktayız. DSİ Bölge Müdürlüğü ile yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde yeni barajımızın planlama ihalesi izni alınmıştır. Mart ayı itibarı ile planlama ihalesinin yapılması hedeflenmektedir. Yeni barajımızın ismi Çağlayan Barajı olarak belirlenmiş ve kapasite olarak yıllık 15hm³ içme suyu sağlayacağı düşünülmektedir. Çağlayan Barajının şimdiden ilimize faydalar getirmesini temenni ederiz.

 

‘’KENTSEL DÖNÜŞÜM’’

En yakından takip ettiğimiz ve Yalova açısından yapılmasının çok önemli olduğuna inandığımız kentsel dönüşüm ile ilgili ilk kazmayı mart ayı sonunda vurmayı planlıyoruz. 1999 depreminde çok büyük acılar yaşayan ilimizin tekrar aynı kötü günleri yaşamaması için Ak Parti olarak elimizden gelen tüm gayreti sarf etmekteyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ilimizde risk altındaki binaların tespit edilerek, parsel ve ada bazında dönüşüm yapılabilmesi için çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Olası doğal afetlere karşı hazırlıklı olunması maksadı ile teknik arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürmektedir. İnşallah en yakın zamanda Yalova için Kentsel Dönüşüm hamlesini hayata geçireceğiz.

 

‘’MİLLET BAHÇESİ’’

Şehrimizin önemli ihtiyaçlarından birini karşılamak maksadıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğümüz Millet Bahçesi projemizin başlaması için proje ihalesi yapılmış ve sonuçlanmıştır. Yakın zamanda uygulama ve peyzaj ihalesine geçilecek olup ilimize değer kazandıracak bu projenin 10 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesini planlamaktayız. Peyzaj ve konsept mimarileri tamamlanmış olup, bu ay sonunda millet bahçesi projesi ihale edilmek üzere daire başkanlığına teslim edilmiştir. Nisan ayında inşaat yapım ihalesine çıkılacaktır. Sahada bulunan ağaçları koruyarak Millet Bahçesinde; yürüyüş yolları, bisiklet yolu, piknik alanları ve yapay bir gölet olması planlanmaktadır.

 

‘’ TERMAL TURİZM ALANLARI’’

Uzun yıllardır ilimizin gündeminde olan ve Yalova’nın turizm kenti mi, sanayi kenti mi, üniversite kenti mi olsun tartışmalarını sonlandıracak kimliği kazanması için en önemli projemiz Turizm Tahsis Alanlarıdır. Geçen hafta Milletvekillerimiz ve Termal Belediye Başkanımız ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy Beyi ziyaret ettik. Bir süredir üzerinde çalıştığımız turizm tahsis alanlarının planlamaları sona ermiş bulunmakta ve ihale aşamasına gelinmiştir. Termal ilçemizi ve ilimizi tüm dünyada bir marka haline getirecek Turizm yatırımlarının yapılabilmesi için Haziran ve Ekim ayları arasında ihaleye çıkılacak. İhaleler sonrasında ilimize gelecek birçok 5 yıldızlı otelin kongre turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi ve termal turizmi gibi birçok turist kitlesine hitap etmesini hedeflemekteyiz. Termal ilçemizin doğal yapısına zarar vermeden 0.30 emsal ile yapılacak otellerin yüksek katlı olmamasına özen göstereceğiz. Bu projenin hayata geçmesi ile birlikte inşallah ilimiz çok büyük bir turizm kalkınma hamlesini hayata geçirecektir.  Toplamda 1100 dönüm olan turizm tahsis alanlarının Haziran ve Ekim ayları arasında 400 dönümü parçalar halinde ihaleye çıkarılacaktır.

 

‘’SU SPORLARI MERKEZİ’’

Sahil kenti olan ilimizin eksiklerinden biri olan su sporları merkezinin, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu Beyefendinin onayı ile projeleri tamamlanmıştır. Gazi Paşa Caddesi sonunda bulunan yaklaşık 1500 m² alanda hayata geçecek su sporları merkezimizde yelken, kano, kürek, sörf, dalış ve su kayağı gibi spor dallarında gençlerimizin ve Yalovalı hemşerilerimizin en iyi şekilde hizmet alabilmesi için düşünülen proje, ihale aşamasındadır. Yaz aylarında inşaat çalışmalarına başlanılması planlanmaktadır.

 

‘’664 KİŞİLİK VE 1250 KİŞİLİK YALOVA ÜNİVERSİTESİ YURT BİNALARI’’

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Yalova Üniversitesinin gelişimine katkıda bulunmak ve ilimizde ki üniversite öğrencilerine yurt hizmeti vermek maksadı ile 664 kişilik ve 1250 kişilik yurt inşaatı çalışmalarımız devam etmektedir. Yalova’nın üniversite kenti olabilmesi anlamında en önemli projemiz Yalova Üniversitesinin geliştirilmesidir. Üniversitenin daha iyi eğitim verebilmesi, öğrencilerimizin güvenlik ve konforunun sağlanması, Yalova Üniversitesinin tercih edilebilir olması için ilimizdeki üniversite alt yapısı ve yurt imkanlarını geliştirmekteyiz. Bu kapsamda 664 kişilik kız ve erkek yurdunun binaları tamamlandı ve yakın zamanda açılışı gerçekleştirilecektir. 1250 kişilik yurt projemizin hafriyat çalışmalarına başlanmış, proje ve diğer prosedürleri tamamlanmış durumdadır. Yakın zamanda temeli atılacaktır. Yapmış olduğumuz bu yurt yatırımları ile birlikte Yalova Üniversitesinin daha hızlı şekilde kalkınmasını hedeflemekteyiz.

 

‘’YALOVA – ÇİFTLİKKÖY SAHİL BİSİKLET YOLU PROJESİ’’

Uzun yıllardır sahil güzergahı üzerinde bulunan askeri bölgeden geçiş yapılamaması sebebiyle Yalova merkezin Çiftlikköy ile bağlantısı sağlanamamaktadır. Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ile yapmış oluğumuz görüşmeler neticesinde ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda askeri bölgeden geçiş iznini almış bulunmaktayız. Gerekli protokoller yapılarak Çiftlikköy ve Yalova Sahilini birbirine bağlayacak 14.417 metre yürüyüş ve bisiklet yolunun ihalesi yapılmıştır. Çok yakında kıymetli Yalovalı vatandaşlarımız ile birlikte ilk sürüşümüzü yaparak bisiklet yolunu halkımıza açacağız.

 

‘’Yaklaşık bir yıldır Sayın Milletvekillerimiz, Valimiz ve Belediye Başkanımız ile sürdürmekte olduğumuz projelerimizin tamamını hayata geçirecek olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Yapılan yatırımların ilimize hayırlı olmasını temenni ederim. Emeği geçen önceki dönem siyasilerimize, bürokratlarımıza ve Yalovalı hemşerilerimize teşekkürlerimi sunarım.’’ Diyerek sözlerine son verdi