OKULLARDA KAYIT ÜCRETİ ALINMAYACAK

OKULLARDA KAYIT ÜCRETİ ALINMAYACAK

Yalova İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış veya kayıt parası alındığı iddialarına yönelik “Kesinlikle okula kayıtlarda bağış alınmayacak.” diyerek şu açıklamayı yaptı.

“Para yatırılması gibi bir durum söz konusu olamaz”

İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, "Bakanlığımızın genelgesinde okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyeceği, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olamaz. İsteyen velilerimiz okuldaki eğitimin kalitesini daha da arttırmak için gönüllü bağış yapabilir. Bunu engellemiyoruz ama tüm vatandaşlarımız çocuklarına herhangi bir ek ücret ödemeden okullara kayıt yapabilecekler.

“Şubelere Yerleştirme Kura ile yapılacak”

Anaokulu, anasınıfları, ilkokul 1. Ve ortaokul/imam hatip ortaokulu 5. Sınıfa yeni kayıt olan öğrencilerin şubelere yerleştirilmesinin okullarda kurulacak olan bir yönetici, bir öğretmen ve okul aile birliği başkanından oluşan üç kişilik bir komisyonca ve önceden duyurulan velilerin de katılımı ile okullarda kura ile yapılacak ve tutanakla kayıt altına alınacak. Şubelerde kız-erkek ve toplam öğrenci sayısının eşit olması ile yabancı ve kaynaştırma öğrencilerinin dengeli dağılımına dikkat edilecek.

“Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi ile okulların ihtiyaçları karşılanıyor”

Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen “Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” ile Yalova’da proje çerçevesinde seçilen temel eğitim okulların alt yapısı güçlendirilmeye, eğitim ortamları zenginleştiriliyor.z Bakanlığımızın destekleri, Valiliğimizin himayelerinde yürütülen proje çerçevesindeki okullarımızda iyileştirme ve güçlendirmeye yönelik yürüttüğümüz çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.