‘MUTASYONLU VİRÜS’ LİSTESİNE YALOVA’DA GİRDİ Mİ ?

‘MUTASYONLU VİRÜS’ LİSTESİNE YALOVA’DA GİRDİ Mİ ?

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  tarafından ,mutasyon virüsün Türkiye’de 128 kişi ve 17 şehirde görüldüğü açıklanırken iddiaya göre bu iller arasında Yalova’da bulunuyor.

Yine iddiaya göre mutasyona uğrayan iller arasında nüfus oranına göre 1.sırada Yalova bulunuyor. Gayri resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre, ilimizde bulunan bir etüt merkezinin dört öğrencisinde mutasyona uğramış Covid 19(B 117 virüsü)

virüsüne rastlandı. Bunun üzerine  etüt merkezi kapatılarak  öğrenciler ve yakın temasta olan kişilerde karantinaya alındı. Öte yandan  Çınarcık’ta aynı yerde çalışan bir öğretmende de Mutasyona uğramış Covid 19 görülerek karantinaya alındı. İddialara göre, Yalova da şuana kadar 19 kişide mutasyona uğramış koronaya yakalandıkları tespit edildi.

MUTASYON NEDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü’nde yer alan bilgilere göre mutasyon; Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür. Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.