MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM FUARI AÇILDI

MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM FUARI AÇILDI

Yalova Mesleki Eğitim ve İstihdam Fuarı, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanındaki alanda başladı. Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü, Dr. Abdülaziz Yeniyol; YTSO Başkanı Tahsin Becan ile  kamu kurumların il müdürü ve il protokolün katılımıyla gerçekleştirildi.

Yalova Belediyesinin destekleriyle Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yalova Mesleki Eğitim ve İstihdam Fuarı, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanındaki alanda başladı. Fuarda ayrıca YTSO Kadın Girişimciler Kurulu  ve Yalova Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri de stand açtılar.

Yalova Valisi Muammer Erol, kurdele kesimi sonrasında protokol üyeleri ile birlikte stantları dolaştı ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Fuarın açılış konuşmasını Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol yaparken, Çınarcık MTAL öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu ve ardından Yalova Güzel Sanatlar Lisesi Pop Müziği Korosu öğrencileri sahne aldı.

İlimizdeki örgün ve yaygın mesleki eğitim istihdamına yönelik açıklamalarda bulunan Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, “Mesleki eğitim özellikle 2018 sonrası gündemimizin bir numarası. 12 bin 794 öğrencimiz ortaöğretimde eğitim görmekte. Bu 13 bine yakın öğrencimiz içerisinde 4 bin 190 örgün mesleki eğitimle eğitim almakta, 950’si yaygın eğitim çerçevesinde eğitim merkezlerinde eğitim almak bütünüyle 5 bin 140 öğrencimiz, 12 bin 974 öğrencimiz içerisinde eğitimini, mesleki eğitim, teknik Anadolu liselerinde devam ettirmekteler. Bu Yalova için büyük bir başarıdır, mesleki eğitim süreci çok önemlidir, çocuklarımızın hayata atılmasında, istihdam edilmesinde önemli bir yer almaktadır. Mesleki eğitimin, çocuklarımıza kazandırdığı onların hayatına dokunmaları açısından akademik eğitim gören öğrencilerimizin önceliğinde olduğunu altını çizerek ifade etmek isterim" diyerek şöyle konuştu.

"Yalova’da yapmış olduğumuz çeşitli projelerle yüzde 22 oranında olan mesleki teknik eğitimdeki öğrenci sayımızı biz takribi yüzde 39’lara yaygın eğitimle beraber taşımış olduk. Bu bizim için yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde Yalova’daki ticaret odamız diğer sivil toplum kuruluşları, mesleki teknik eğitimdeki idareci arkadaşlarımız beraber yapmış olduğumuz planlamalar dahilinde çocuklarımızı yönlendirerek, okullarımızdaki, ortaokullarımızdaki rehberlik öğretmenleri ve nihayetinde bizim yapmış olduğumuz çalışmalara kulak veren velilerimizin müşterek çalışmasıyla bu başarı elde edilmiştir. Bu çok büyük bir oran fakat bu yapmış olduğumuz çalışmalar sadece Yalova değil, Türkiye çapında 160 bin 180 olan mesleki eğitim istihdamı takribi 560 bine çıkmıştır. Hedefimiz inşallah Yalova olarak Türkiye’de bu sayıyı 1500’e çıkartmaktır yaygın eğitim anlamında. Örgün eğitim anlamında da yüzde 39’lardaki olan bu oranı yüzde 45’lere çıkartmaktır. Türkiye’de ise bu sayıyı 1 milyonun üzerine çıkartıp, genel eğitim çerçevesinde istenilen seviyeye getirmektir. Bu çalışmalarda bizlere maddi manevi destek veren başta sayın valimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milli eğitimdeki idareci arkadaşlarımıza, okul müdürlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Fuarın hazırlanmasında bizlere destek veren Belediye Başkan Vekilimize ve diğer STK’larımıza da tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.