HERSEK LAGÜNÜ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

HERSEK LAGÜNÜ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

10 milyon 700 bin TL maliyetle, 7 katlı ve engellilerin de erişiminin sağlanması amacıyla asansörlü yapılan 21 metre yüksekliğindeki kuş gözlem kulesinin DR Metin Oral, Altınova İlçe Kaymakamı ve Tarım Müdürünün katılımıyla tanıtımı yapıldı. Tanıtımda yerel ve ulusal bir çok medya yayın organı yer aldı.Hersek Lagünü kuş çeşitliliği açısından çok zengin.
Engelli bireylerin bu sulak alanları rahat bir şekilde gezebilmesini arzuladıklarını ifade eden Pakdemirli, “İşte biz bu Hersek Lagünü’nü bu alanda örnek bir sulak alan haline dönüştürdük. Zira Hersek Lagünü, ülkemizin en değerli güzel doğal güzellikleri arasında. Kuş çeşitliği açısından da ülkemizin en zengin alanlarından birisi. Şuan da mevcut 3000 üstünde kuş ve 232 dolaylarında kuş türü olduğu biliniyor. Muhteşem manzarası ve doğal güzelliğiyle Hersek Lagünü ziyaretçi almaya devam ediyor.

Açılışı daha önce Bakan Pakdemirli tarafından yapıldığında ”“Cumhurbaşkanımızın, Bakanlığımızın, tabiata olan sayısının tarihi bir ifadesi olarak Hersek Lagünü gibi, muazzam bir kuş cenneti için Osman Gazi Köprüsü’nün güzergahını değiştirdik. Yani, AK Parti sadece yol yapmadı. Kuşlara da ev yaptı. Kuşlara da bir nevi TOKİ yaptı. Çünkü biz yaptığımız her işte insanlarımızın rızasını, hayvanlarımızın duasını almayı azmetmiş bir milletiz. Altını çizerek söylüyorum ki, bizim tabiat sevgimiz, sorgulanamaz. Yeşile sevdamız, hayvanlara saygımız hiçbir tartıyla ölçülemez. Biz bu projeyi de tabiata saygımızın, kuşlara hayranlığımızın bir ifadesi olarak ortaya koyduk. Bu proje ile başta su kuşlarımız olmak üzere, bir çok türün barınma ve beslenmesi için daha büyük bir yaşam alanı sunuyoruz. Ayrıca proje ile Hersek Lagünü’nde bulunan kuş zenginliğinin çeşitliğinin tanıtılmasını da hedefliyoruz. Ziyaretçilerin sulak alan habitatına zarar vermeden, gözlem yapabilmesine, imkan veriyoruz. Yine lagündeki tüm yatırımlarımızın bölgedeki turizme katkıda bulunmasına, Yalovalı, Altınovalı hemşerilerimize ekonomik getiriler sağlamasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullanmış ve verdikleri önemi bu denli vurgulamışttı. Kaynak: Gazete Akkent Ferit CABAS