GENÇ KUŞ GÖZLEMCİ TESPİT ETTİ SİBİRYA KAZI

GENÇ KUŞ GÖZLEMCİ TESPİT ETTİ SİBİRYA KAZI

Türkiye’de 2017 yılından sonra ilk kez görüldü

Türkiye’de en son 2017’de, Hersek Lagününde de 2014 yılında görülen, soyu azalan (tehlikede) kategorisinde olan Sibirya Kazı “Branta Ruficollis” Hersek’te yeniden gözlemlendi.

Sibirya Kazı’nın Hersek lagününde görüldüğünün bilgisini alan onlarca yerli ve yabancı kuş gözlemcisi ve doğasever, Hersek Lagününe gelmeye başladı.

ALANA AKIN EDİYORLAR

Hersek Lagünü’nde yapılan 2021 KOSK (kış ortası su kuşu) sayımında gözlenen kuşları görmek ve farklı türleri tespit etmek amacıyla kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları bu aralar alanı sıkça ziyaret etmektedirler.

GENÇ KUŞ GÖZLEMCİ TESPİT ETTİ

Geçtiğimiz hafta içi Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ile alanda kuş gözlemine çıkan genç kuş gözlemcisi Çağan Abbasoğlu (14), bu konuda ne kadar bilgili ve yetenekli olduğunu göstererek en son Türkiye’de 2017’de, Hersek Lagününde de 2014 yılında görülen korunma durumu soyu azalan (tehlikede) kategorisinde olan Sibirya Kazı’nı “Branta Ruficollis” gözlemleyerek alana katkıda bulunmuştur.

CAZİBE MERKEZİ

Sibirya kazının alanda görüldüğünün bilgisini alan onlarca kuş gözlemcisi ve doğasever Türkiye’nin her yerinden yoğun olarak Hersek Lagününe gelmeye başladı. Hafta başında Türk gözlemcilerinin yanında Sibirya Kazı’nı görmek için 3 yabancı kuş gözlemcisi de alana gelerek çalışmalar başlattı.

Bölgenin önemli ekosistemlerinden Hersek Lagünü bünyesinde bulunan Doğa Eğitim Merkezi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesiyle cazibe merkezi olmaya devam etmekte, gelen konukların beğenisini kazanmakta.