DAHA TEMİZ BİR YALOVA İÇİN ÇALIŞIYORLAR

DAHA TEMİZ BİR YALOVA İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Yalova Belediyesi geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde kendi öz kaynaklarını kullanarak 2 tanesi hibe olmak üzere toplam 15 adet temizlik aracını bünyesine kattı.

Yalova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un göreve gelmesiyle birlikte adeta artı yönlü ivme yaşadı. Başta öz kaynaklarına yönelen ve bu kapsamda araç filosunu genişleten Yalova Belediyesi, yaşanılan pandemi süresinde Yalova’nın temizlik konusunda yol kat etmesini sağladı. Araç filosunu genişletmenin yanı sıra birçok konuda başarılı çalışmalara imza atan Yalova Belediyesi bu süre içinde vatandaşları ve esnafı da unutmayarak maske, dezenfektan desteği sağladı.

Kamu Tasarrufu Sağlandı

Temizlik İşleri Müdürlüğünde hizmet vermeye başlayan 15 adet temizlik aracının yanı sıra önümüzde ki günlerde süpürge kamyonun da envantere katılmasıyla Yalova Belediyesi daha önceden elinde bulunan temizlik araçlarıyla birlikte toplam 30 araçla Yalova’ya hizmet verecek. Alınan yeni araçlarla birlikte Yalova Belediyesi uzun vadede bir kamu tasarrufu sağlamış olacak.

Temizlik Ordusu Yalova İçin Çalışıyor

Yağmur, çamur, kar ve kış demeden 2 vardiya olarak toplam özverili 150 saha personeli ile hizmet veren Yalova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, yapmış oldukları çalışmalarla takdir topluyor. Şehrin girilmedik cadde ve sokaklarında yer bırakmayan ekipler Yalova’nın temiz bir şehir olmasının en başta yer alan mimarları olarak dikkat çekiyor.

Örnek Proje Olacak

Bir yandan araç filosunu öz kaynaklarıyla genişleten ve bunun yanı sıra sıfır atık projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından almış olduğu 3 milyon hibeyle çalışmalara başlayan Yalova Belediyesi ülkemizde örnek olacak bir entegre atık yönetim merkezinin projesini de başlattı. İlk olarak Belediye idari binası için sıfır atık belgesi almaya hak kazanan Yalova Belediyesi, sıfır atık projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan hibe ile toplamda 13 Adet Mobil Atık Getirme Merkezi ve 100 Adet Geri Kazanılabilir Atık Kumbarası mal alımını gerçekleştirdi.

Çevrenin Korunması İçin Çalışmalar Yapıldı

2020 yılında 1.334.563 kg Kağıt-Karton, 546.663 kg Plastik, 1.071.140 kg Cam, 7700 kg Bitkisel Atık Yağ, 268.640 kg Tıbbi Atık, 292 kg Atık Pil, 107.164,29 m3 Hafriyat Toprağı, 408,77 m3 İnşaat-Yıkıntı Atığı toplanmış, bertarafı sağlanmış ve çevrenin korunmasına katkı sağlanmıştır. 02.08.2020 tarihinde 10 plaj işletmesine ambalaj atıklarının ayrı toplanması konusunda bilgilendirme yapıldı.

Pandemi Süresince Esnaf Ve Vatandaşlar Unutulmadı

2020 yılı içerisinde başlayan ve halan devam eden pandemi süresinde Yalova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, hem vatandaşlara hem de esnafa dağıtılmak üzere 200 bin adet maske ve 5000 bin litre dezenfektan dağıtımını gerçekleştirdi.

Doğu Sahil Bandı Modern Bir Görünüme Kavuştu

Yalova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı bulunan Park Bahçeler Birimi ise geçtiğimiz yıl içerisinde birçok çalışmaya imza attı. Başta şehrin güzide merkezlerinden biri olan Doğu Sahil Bandında çalışmalar gerçekleştiren ekipler burada bulunan başta oyun grupları, barbekü, piknik masaları ve rekreasyon alanı yollarını yenileyerek modern bir görünüme kavuşmasını sağladı. Bu çalışmalarla birlikte 5 yeni park şehrimize kazandırılırken, (Ufuk, Barış Manço, Çagatay 3.sk Çıkmazı, Buğday ve Sedef Sokak) Ayrıca 5 parkın (Gaziosmanpaşa, Mahaçkale, Sırrı Acar, Doğu Sahil Bandı, Deprem Anıtı) oyun grupları yenileriyle değiştirildi. Basketbola tutkulu gençleri de unutmayan Yalova Belediyesi hizmet alanı olan bölgelerde tüm basketbol sahalarında zemin iyileştirmesi ve akrilik boya uygulaması gerçekleştirildi.

Çiçek Kentine Yakışır Çalışmalar Yapıldı

Park ve Bahçeler Birimi tarafından 2020 yılı içerisinde ‘Çiçek Kenti Yalova’ adına yakışacak çalışmalara imza atıldı. Başta şehrin önemli lokasyonları olmak üzere 300 bin yazlık, 170 bin ise kışlık ve 11 bin adet rengarenk çiçekler dikildi. Bu çiçeklerin dikimlerinin yanı sıra 2 bin 100 adet ağaç dikimi ve 5000 adet çalı bitkisinin dikimleri gerçekleştirildi.