BAĞATARDAN, ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

BAĞATARDAN, ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar OSB’lerin hayata geçmesi ile birlikte Yalova’da ki istihdam açığının kapanacağını ve tersaneler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘OSB’LER, İSTİHDAM AÇIĞINI KAPATACAKTIR’
OSB’lerin aktif rol alması ile birlikte istihdam sorununun büyük ölçüde biteceğini söyleyen İl Başkanı Bağatar, ‘Yalova’nın istihdam sorununa en büyük katkıyı sağlamasını beklediğimiz projeler Organize Sanayi Bölgeleri. Bu süreci iyi yönetmek gerekiyor. Yalova’da tersaneler kurulurken de böyle büyük bir beklenti vardı. Evet orada da bir istihdam oldu. Şehirlerin kendilerine göre bir takım kültürel özellikleri var. Tersane sektörü de ağır bir sektör olduğundan Yalova halkının yaş ortalamasına ve Yalova insanının genel, kültürel alışkanlıklarına pek uygun bir sektör olmadığı kanaatindeyim. Ama OSB’ler böyle değil. Birçok sektöre hitap ediyor. Tersanelerde şu an 36 bin kişi çalışıyor. Normalde bu rakamın ildeki istihdam açığını kapaması lazım ama bunun büyük çoğunluğu şehir dışından geliyor.’ dedi.

‘ACİLEN ARA ELEMAN YETİŞTİRİLMELİDİR’ 
Masa başı işler dışında hemen hemen kimsenin iş beğenmediğini söyleyen AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar,’OSB’lerdeki sektörel dağılım her şeye hitap edecek. Bize gelen taleplerde masa başı işler var. Onun dışında kimse iş beğenmiyor. Herkesin masa başında çalışması gibi bir durum mümkün değil elbette, Yalova’da yaşanan istihdam açığının nedeni de biraz bu aslında. Bu konuda biz YTSO, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü hep birlikte bir çalışma başlattık. Üniversite mezunu sayısı hızla artıyor. Herkes mimar mühendis olursa tezgah başında kim çalışacak. Elbette mimara, mühendise de ihtiyaç var ama ara elemana da ihtiyaç var. Eskiden büyüklerimiz, ‘Okusun da adam olsun’ derlerdi. Ama günümüzde okumak sorunları çözmüyor. Üniversite okumuş insan sayısı çok fazla olmaya başladı. Bu sefer de sahada çalışacak eleman bulunamıyor. Esnaf eleman bulamadığından şikayet ediyor. Vatandaş da iş olmadığından şikayet ediyor. Temel sebep herkesin masa başı iş beklentisinde olmasıdır.  İkisinin ortasını bulup acilen ara elaman yetiştirilmeye başlanması gerektiğini düşünüyorum.’ dedi.