ANDA ARAMA KURTARMA EKİBİ EĞİTİMLERE BAŞLADI

ANDA ARAMA KURTARMA EKİBİ EĞİTİMLERE BAŞLADI

İçişleri Bakanlığınca akredite edilen ulusal arama kurtarma derneği ANDA’nın Yalova şubesinde arama kurtarma eğitimleri başladı.

25 kişiden oluşan birinci Anda Arama Kurtarma ekibi AFAD Yalova İl Müdürlüğü yetkili eğitimcileri tarafından eğitiliyor. ”Afet Psikolojisi” , ”temel arama kurtarma” ve ”afet farkındalık” teori eğitimlerini alan ekip yakın zamanda pratik eğitimlere geçecek.

Dernekten yapılan açıklamada, ekip içerisindeki 12 personelin AFAD bünyesinde ”eğitici eğitmeni” olarak gerekli kursları alacağı afet konusunda farkındalık oluşturmak adına AFAD İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışma yapılacağı belirtildi.

YALOVA’NIN İHTİYAÇ DUYDUĞU ANDA

Arama kurtarma ekiplerinin sayılarını arttıracaklarını ve eğitimlerin sıklaştırılacağı bilgisini veren dernek yetkilileri; ANDA Kardeşe Vefa Derneği olarak dünyanın birçok noktasında insani yardım ve arama kurtarma faaliyetleri gösteriyoruz, bizler de Yalova’mızda gerek insani yardım gerekse afet, kayıp arama kurtarma durumlarında milletimizin hizmetinde olacağız, denildi.