0 MİLYONLUK BORÇ YÜKÜNDEN DAHA KURTARIYORUZ

0 MİLYONLUK BORÇ YÜKÜNDEN DAHA KURTARIYORUZ

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova Belediyesi’ni iyi yönettiklerini iddia edenlerin şu anki yönetime bakması gerektiğini söyledi. Tutuk, “280 icra dosyası ve kapısında bin 150 alacaklı ile belediye iyi yönetilmez” dedi.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk 2021 yılının tamamlanması ile birlikte belediyenin 2022 yılı mali tablosu ile ilgili bilgiler verdi. Belediyeyi icralarla boğuşur bir durumdan alıp borçlarından neredeyse tamamen arınmış bir duruma getirdiklerini dile getiren Tutuk, “Belediyeyi iyi yönettik diyebilmeniz için belediyeyi icralık etmemiş olmanız lazım. 280 icra dosyasıyla, bin 150 alacaklı kapısında bekleyen bir belediye iyi yönetilmiş olamaz. Bunu diyeceksen eğer hiç borcun olmayacak. Sahada bütün personel çalışacak. Sokakta halk memnun olacak. Maliye’ye de SGK’ya da borcunu ödemeye çalışacaksın. Sen bunların hiç birini yapmamış birisi çıkıp ben belediyeyi iyi yönettim dememelidir. 22 aylık bir pandemi döneminde bir belediye ancak bu kadar iyi yönetilebilir. Bu kadar borcu öder, bu kadar çalışma üretir, yatırım yapar. Bu konuda da mütevazi olmayacağım. Biz belediyeyi iyi yönetiyoruz” dedi.

Yalova Belediyesi’ni yapılan doğru manevralarla 50 milyon TL’lik borç ve faiz yükünden daha kurtaracaklarını dile getiren Tutuk, “Tüm icra dosyalarını kapattık. 280 icra dosyasını kapattık. Hiçbir müteahhide borcumuz yok. Bizim sadece kamuya borcumuz var. Kamuya olan vergi borcumuzu 50 milyon TL düşürüyoruz. Bunu da Safran yolunda üniversitenin kullandığı Meslek Yüksekokulu binalarını 34 milyon TL’ye Maliye’ye devrediyoruz. Onlar 20 yıldır Yalova Belediyesi’nin, 10 yıl da yeniden biz kullanım hakkı verdik. 30 yıldır burasını üniversite kullanıyor ama 34 milyon TL değerindeki yerin faizini ve vergi borcunu biz üstleniyoruz. Burasını 10 yıl daha üniversite kullanacak. 10 yıl sonra da kimse burasını üniversiteden almayacak zaten. 50 yıl üniversite kullanacak ama ben belediye olarak borçlarımdan dolayı faiz ödemeyi sürdüreceğim. Bu etik mi. Burasını Maliye’ye devredeceğiz. Maliye de üniversiteye kullandırmaya devam edecek. Biz de 34 milyonluk borçtan belediyemizi kurtaracağız. Bugüne kadar bu borcu ödeyemediğimizden sürekli faizini ödemişiz.
İkinci etapta ise yaklaşık 15 milyon TL’ye de Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi’nin arazisini aldık. Bu arazi Samanlı Köyü tüzel kişiliğine aitti. Ama Samanlı Köyü’nün de belediyeye su borcu vardı. Bu borca karşılık bize araziyi verdiler. Biz de aynı fiyata borcumuzdan düşmesi için Maliye’ye devrediyoruz. Maliye de Milli Eğitim’e verir araziyi. Böylece hem Samanlı Köyü su borcundan kurtuldu, hem belediye olarak biz 15 milyon TL’lik borçtan kurtuluyoruz. Belediye nasıl yönetilir işte böyle yönetilir” şeklinde konuştu.